Her Taşın Altından Çıkıyorlar Herkes Şokta

Her Taşın Altından Çıkıyorlar Herkes Şokta

Binlerce metre yükseklikteki zirvede yaşayan bu canlılar görenleri hayrete düşürüyor.

Binlerce böceğin bir araya gelerek oluşturduğu bu görsel manzara yükseklerdeki eşsiz doğayla birleştiğinde ortaya seyrine doyulmaz bir manzara çıkarıyor.

Kahramanmaraş’ın güneyinde, şehir merkezine 65 km. uzaklıkta olan 2.259 m. rakımlı Uludaz Tepesi, bulutlarla kaplı zirvesi ve sürü halinde görülen uğur böcekleri ile doğa turizmi açısından dikkatleri üzerine çekmektedir.

Zirvede bulunan uğur böceği türü, halk arasında “gelin böceği”,“uğur böceği” veya “uç uç böceği” olarak bilinen Coccinellidae familyasına ait türlerin en önemlisi ve en çok bilineni Coccinella septempunctata, diğer bir tanımla “yedi noktalı uğur böceği”dir.
Mevsimsel olarak göç eden çok hareketli bir türdür. Kışın metabolizmalarını dondurup kış uykusuna yatan uğur böcekleri yaz aylarında yeniden uyanarak bölgeye canlı ve renkli bir görüntü kazandırmaktadır.

Yazın yaprakların arasında uçuşan ve tarım zararlısı olarak bilinen yaprak bitleri, beyaz sinek ve trips ile beslenir. Taş altında, gevşek bir ağaç kabuğunun altında, kuytu yerlerde 50-100 uğur böceğine rastlanabilmektedir.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir