Kanaryaların Özellikleri ve Geçirdiği Aşamalar

Kanaryaların Özellikleri ve Geçirdiği Aşamalar

Kanarya bakımı ve tüm karakteristik özellikleri ile ilgili öğrenilecek ne varsa öğrenmeniz gerekmektedir.

Bu açıdan, bu hayvanın yıl içerisinde üç dönemden geçtiğini bilmek çok önemlidir. Bunlar: tüy dökme dönemi, dinlenme dönemi ve çiftleşme dönemidir.

Tüy dökme dönemi, Haziran ve Ekim arasında gerçekleşir ve bu dönemde kuşlar, tamamen tüylerini dökerler ve yerine yeni tüy çıkarırlar. Bu dönemde muhtemelen erkek şarkı söylemeyi bırakacaktır ki bu çok normaldir.

Bu dönemde bir kanaryanın beslenme şekline dikkat edilmesi gerektiği kadar, diğer birçok şeyin yanında çoğu vitaminin takviyesi de yapılmalıdır çünkü tüylerinin büyümesiyle baş etmek için daha fazla enerjiye ihtiyaçları vardır.

Dinlenme döneminde kanaryanın tüylerinin çıktığını ve daha iyi şarkı söylediğini fark edebilirsiniz. Bu dönem Eylül’den Şubat’a kadar sürer.

Çiftleşme döneminde kuşlara sakin ve yuva yapabilecekleri bir ortam hazırlanmalıdır. Bu dönem, Ocak’tan Haziran’a kadar devam eder. Çiftleşmeleri halinde genellikle üç ila beş yumurta bırakırlar. Kanaryaların her iki cinsiyetinin de görev üstlendiği kuluçka, yaklaşık olarak 15 gün sürmektedir.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir