Kedilerin Gündüz Daha Fazla Uyumasının Sebepleri

Kedilerin Gündüz Daha Fazla Uyumasının Sebepleri

İştah
Evde sizinle beraber yaşadığı için kedinizin avlanmaya ihtiyacı olmadığı apaçık ortadadır. Yemeği her zaman orada onu bekler. Ama doğal içgüdüleri sayesinde geceleri daha tetiktedir. Sabah uyuması güneş battıktan sonra kendine yemek bulacak enerjisi var anlamına gelmektedir.

Hayatta kalma
Yavru kediler doğduklarında tıpkı bebekler gibi çok uyurlar. Bunun sebebi anneleri avlanmaya gittiğinde tehlikesiz, güvenli bir yerde bulunmaları gerektiğindendir. Eğer uyurlarsa, yırtıcı hayvanlar onları bulamaz. Hepsinden önemlisi, uyurken vücutları büyüme hormonu salgılar.

Doğa
Kedilerin vahşi köklerinden kalan özelliklerinden biri de kullandıkları enerji miktarıdır. Eğer dışarıda tek başlarınaysalar, her sakin ve güvenli anı dinlenmek için kullanırlar. Bu sayede, eğer geceleri gözlerini açık tutmaları ve dikkatli olmaları gereken birkaç saat olursa bu bir sorun teşkil etmez.
Yaş
Bahsettiğimiz gibi, yavru kediler gün içinde fazlaca uyumaya ihtiyaç duyarlar. Büyüdükçe azar azar daha az uyumaya başlarlar. Ama büyüyüp yaşlanmaya başladıklarında tekrardan daha fazla uyumaya ihtiyaç duyarlar.

Sıcaklık
Kediler enerjilerini korumak ve vücut sıcaklıklarını sadece ihtiyaçları olduğunda kullanmak için soğun havada daha çok uyurlar. Aynı zamanda vücut sıcaklıklarını düzenlemek için güneşte ya da yazın serin bir yerde uyumaya da karar verebilirler. Bu onların hava iyi olduğunda daha aktif kalmalarını sağlar.

Cinsel istek
Kediler aynı zamanda sıcaklarda daha az uyurlar çünkü zamanlarının birçoğunu alanlarını idrar ile işaretleyerek ve erkek kedilerin dikkatini çekmeye çalışarak (bazen dövüşerek) bir eş aramakla harcarlar. Yani kısırlaştırılmış kediler sene boyu daha fazla uyur. Onları bu kadar aktif hale sokacak doğal bir istekleri yoktur.

Aktiviteler
Can sıkıntısı genellikle kedilerin gün içinde uyumalarının bir diğer büyük sebebidir. Örneğin, gün boyu tek başınaysa ve oynayacak kimsesi yoksa, uyuyacaktır.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir