Köpekler Neden Hapşırır?

Köpekler Neden Hapşırır?

Hapşırma, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle gerçekleşir:

Alerjiler
Alerji, vücut bir alerjene tepki verdiğinde ortaya çıkar. Tehlikeli değildir, ancak vücut onu yabancı olarak tanır ve ona reaksiyon gösterir. Farklı alerji türleri arasında, köpeklerde en yaygın olanı atopik dermatit (egzama) veya atopidir.

Egzama, enflamatuar hastalığa neden olan genetik bir zayıflıktır. Yaygın semptomlar, hapşırma, burun ve göz akıntısı ile birlikte deride kaşıntıdır. Hastalık kısa sürede tespit edilmezse, cilt lezyonlarına dönüşecektir.

Atopide, vücut zararlı olmayan maddelere karşı tepki vererek onlarla savaşmak için antikorlar üretir.

Soğuk algınlığı
Bir köpek düşük sıcaklıklara maruz kalırsa, üşütebilir. Köpeklerde en sık görülen semptomlar göz akıntısı, öksürük, iştahsızlık, oynamaya karşı ilgisizlik veya hapşırmadır.

Burun enfeksiyonları
Bordetella bronchiseptica adı verilen bir bakteri, köpeklerde bulaşıcı trakeobronşit hastalığına neden olur. Kafes hastalığı olarak da bilinir, hapşırma, akıntı veya iştahsızlık gibi soğuk algınlığı semptomlarına sahiptir.

Trakeobronşite mantarlar, virüsler veya parazitler de neden olabilir. Oldukça bulaşıcı bir hastalıktır, ancak kolayca tedavi edilebilir.

Duygu
Bazı köpekler mutlu veya heyecanlı olduklarında, normal bir biçimde sahiplerini selamlarken hapşırır. Diğer köpeklerle oynarken de hapşırırlar.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir